امری کاملا طبیعی

- شک و تردید امری کاملا طبیعی است: آدمی هرگز از آنچه باید بخواهد، آگاهی ندارد، زیرا زندگی یکبار بیش نیست و نمی توان آنرا با زندگی های گذشته مقایسه کرد و یا در آینده تصحیح نمود. 

- هیچ وسیله ای برای تشخیص تصمیم درست وجود ندارد، زیرا هیچ مقایسه ای امکان پذیر نیست. در زندگی با همه چیز برای نخستین بار برخورد می کنیم. مانند هنر پیشه ای که بدون تمرین وارد صحنه شود. اما اگر اولین تمرین زندگی خود زندگی باشد، پس برای زندگی چه ارزشی می توان قائل شد؟ این است که زندگی همیشه به یک طرح شباهت دارد. اما حتی طرح هم کلمه درستی نیست، زیرا طرح همیشه زمینه سازی برای آماده کردن یک تصویر است، اما طرحی که زندگی ماست طرح هیچ چیز نیست، طرحی بدون تصویر است.

- هر دانش آموز برای اثبات درستی یک فرضیه ی علمی فیزیک، می تواند دست به آزمایش زند، اما بشر –چونکه فقط یکبار زندگی می کند- هیچ امکان به اثبات رساندن فرضیه ای را از طریق تجربه ی شخصی خویش ندارد، بطوریکه هرگز نخواهد فهمید که پیروی از احساسات کار درست یا نادرستی بوده است.

- سهیم شدن در خواب کفران نعمت عشق بود.

 

بار هستی، فصل اول : سبکی و سنگینی / میلان کوندرا  

نگاهی به رمان بارهستی اثر میلان کوندرا؛سبکی و سنگینی بار هستی 

/ 2 نظر / 4 بازدید
مجتبی

ممکنه یک تاثیر بد در گذشته ، تمامِ اینده ی فردو تحتِ تاثیر قرار بده ، مثلا بچه ای که سنگینیِ کاپیشنش در زمستان، باعثِ سُر خوردنش شده ،ممکنه ترسی رو تجربه کرده باشه که تمامِ زمستان هایِ بعدیشو از سرما بلرزه ولی حاضر نباشه کاپیشن تنش کنه ... اگه زخم های روان رو درمان کنیم، آینده قابلِ تحمل تر میشه..

سعید

باز سفسطه بازی های کودکانه ی غربی... واقعن مغز فندوقین