تخیل مانند به کار انداختن ادراک درجهت معکوس است

درک این که تخیل چگونه کار می‎کند می‎تواند کلید شما برای این خیال‎بافی باشد که فردی تیزهوش‎تر و خلاق‎تر هستید.

"از تخیل خود استفاده کن." این عبارتی است که شاید از بچگی آن را شنیده باشید.

چشم‎های خود را ببندید و یک ظرف میوه را در ذهن خود تصور کنید. این کاری بس ساده است. حال تصور کنید که هر یک از میوه‎های ظرف می‎توانند حرف بزنند. چه چیزی به یک‎دیگر خواهند گفت؟ این کار چندان ساده نیست. میوۀ گویا چیزی نیست که در زندگی با آن برخورد کرده باشیم. این بدان معناست که لازم است از ادراک خود استفاده کنیم – یعنی چیزهایی که در بارۀ شکل و طعم میوه‎های مختلف می دانید- و چیزهایی را که نمی‎دانید خود اضافه کنید. این جاست که تخیل به کار می‎افتد.

گریگوری بِرنز، استاد علم اقتصاد اعصاب و مدیر مرکز نوروپالیسی در دانشگاه اِموری می‎گوید "تخیل و ادراک با یک‎دیگر مرتبط هستند زیرا مغز از مدارهای عصبی مشابه برای هر دو عمل‎کرد استفاده می‎کند. تخیل مانند به کار انداختن ادراک درجهت معکوس است."

وقتی چیزی را به ذهن می‎آورید که هیچ گاه آن را مشاهده نکرده‎اید، سهل‎تر آن است که به صورت خلاقانه فکر کنید تا این که سعی کنید چیزی را تصور کنید که برای شم آشنا می‎باشد. این به خاطر آن است که مغز نمی‎تواند بر روی ارتباط‎هایی که بر اثر تجربه‎های گذشته شکل گرفته است اتکا کند.

این که فکر کردن مربوط به طرف راست یا چپ مغز است را فراموش کنید. به گفتۀ اسکات بّری کافمن، روانشناس شناختی، تفکر خلاق در سراسر مناطق مغز رخ می‎دهد. به عبارت دیگر، وقتی تخیل شما به کار می‎افتد، شبکه‎ها در مغز با یک‎دیگر به تعامل می‎پردازند.

به گفتۀ بِرنز "مطمئن‎ترین راه برای تحریک تخیل این است که در جست‎وجوی محیط‎های جدید باشید. تجربه‎های نو در رهاسازی تخیل بسیار کارآمد هستند زیرا سیستم ادراکی را مجبور می‎کنند که از طبقه‎بندی کردن و از گرایش مغز به انتخاب راه کوتاه" بیرون بیاید.

به موزه بروید. قدم بزنید و اجازه دهید که ذهن شما پرسه بزند و آن گاه امکان دارد که از اتفاقی که رخ خواهد داد شگفت‎زده شوید. 

 

عصب شناسی تخیل / پژوهشکده علوم شناختی

/ 1 نظر / 35 بازدید