از کتاب هایی که می خوانم ...
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: کتابدوست - ۱۳٩٢/۸/۱۱

از آنجا که تاریخ دقیق ظهور بشر در روی زمین هرگز مشخص نخواهد شد، بگذارید به طور دل بخواه حدس بزنیم که این ظهور در حدود یک ملیون سال پیش صورت گرفت. بعد بیایید فرضاً تاریخ بشر را با تقویم یک سال معمولی، تشبیه و تطبیق کنیم. در این تقویم، هر روزِ سال، مساوی با چهار هزار سال تاریخ بشر است.

 در این طرح تقویم، روز اول ژانویه، تاریخ ظهور نژاد نیاکان اولیه ما یعنی پیدایش انسان های میمون نمای «هومو هابیلیس» است او می توانست روی دوپا راست راه برود و او بود که اولین ابزار بَدَوی از تراشیدن چوب و سنگ را به کار بُرد. او در شکارِ دسته جمعی شرکت می کرد ولی زبان تکلم به صورت امروز را نداشت؛ اگر چه بدون شک علائم و صداهایی برای بعضی ارتباطات لازم را داشت.

تکمیل زبان، آنچنان که ما امروز به کار می بریم طی سه ماه اول سال، یعنی ژانویه، فوریه و مارس، انجام گرفت در این دوره، پیشرفت تکاملی بشر حتی در بهترین مواقعش هم بسیار سخت بود.

 آتش در ابتدا برای حمایت از سرما و دفاع در مقابل حیوانات وحشی بود و بعدها برای پختن از آن استفاده شد. ابزاری که از تراشیدن سنگ ساخته می شد، فنون و مهارت های شکار، تمرکزِ آهسته و پیچیده شدن قشرِ مُخ به تدریج صورت می گیرد و تابستان بدین منوال آمد و رفت و پاییز هم بیشترش گذشت تا اینکه آدم «نئاندرتال» اوایل نوامبر ظهور کرد. در این نوع نژاد بشری، اولین آثار عقاید مذهبی در ماه دسامبر یا آخرین ماه تقویم ما ظاهر شد. سپس اولین مراسم تدفین بر اساس این عقاید در روز هفدهم دسامبر انجام گرفت. تا حدود 24ام دسامبر سال فرضی ما، تمام انواع و اقسام نژادهای غیر «ساپینس» یا فرم های بَدَوی از بین رفته یا به وسیله ی نژادِ برترِ آدمِ نوع «کرومانیون» جذب شده بودند. زراعت از روز 28 دسامبر آغاز شد و سپس تمام دوره ی کوتاه تمدن مُدرن ما، یعنی حدود 8 هزار سال اخیر که ما برای آن تاریخ مدوّن داریم در این دو سه روز آخر سال گنجانیده شده است. سقراط، افلاطون و ارسطو در ساعت نه صبح روز 31ام دسامبر تولد یافتند. مسیح در ساعت دوازده ظهر و کریتسف کلمب در ساعت 9 و نیم شب.

آخرین ساعت شب سی و یکم ماه دسامبر، تمام رویدادهای دو قرن نوزده و بیست را در بر دارد.

 

 وضعیت آخر/ تامس ای هریس/ ص 300

کتاب هایی را که خوانده ام مانند غذاهایی که خورده ام به یاد نمی آورم ، با این همه همان ها مرا ساخته اند. (امرسون)
کدهای اضافی کاربر :